Vyrážíte do Chorvatska a nevíte, co tam ochutnat z jejich kuchyně? Zde je pár tipů:
Zatímco v Čechách je snadné určit, které jídlo či pití je pokrmem "národním", v Chorvatsku to tak snadné zdaleka není. Chorvatská kuchyně je totiž velmi pestrá a liší se region od regionu.
- Většina Chorvatů by se však asi shodla na svém oblíbeném předkrmu: pršutu neboli chorvatské obdobě italského prosciutta (tenkých plátků sušené šunky). Sušenou šunku, jež si přes cizí původ - který má ostatně většina tamních jídel - dělá nárok na národní jídlo, naleznete na jídelních lístcích většiny restaurací, koupit ji můžete skoro ve všech obchodech.
- Pokud byste si chtěli dát chorvatskou polévku, mohli byste vyzkoušet istrijskou maneštru, tedy polévku z čerstvé zeleniny, typicky bez kostí a masa. Zeleninou bývá často kukuřice.
- Potkat byste mohli také záhorskou polévku, obdobu našeho kysela, která ovšem obsahuje některé pro nás netradiční ingredience, například kousky klobásy, či dokonce jablka. U přímořských oblastí jsou oblíbené také rybí polévky.
- Jako hlavní chod si můžete vychutnat rožněné jehněčí, zejména v některých částech Dalmácie. Mnoho domácích miluje speciální pečení jehněčího masa takzvaně "pod pekou" (neboli "čripnja"). Při tomto způsobu přípravy se maso peče pod kovovým či kameninovým poklopem - tak se kdysi v Chorvatsku pekl chléb. Poklop se dává na žhavé uhlíky, pod něj se kromě masa umístí také brambory a bylinky. Doba pečení je kolem tří hodin, jako příloha se podává chléb a mladé cibulky.
- Pochoutkou je také dalmatská pašticada - jde o speciálně připravené hovězí maso. To se marinuje, opéká, dusí a vaří - příprava je velmi dlouhá a náročná, ale výsledek stojí za to.
- Záhřebská purica s mlincima (krůta s mlinci) představuje kombinaci masa z Nového světa a tradičních bezkvasnicových chlebů známých už tisíce let na starém kontinentě. Jinou specialitou města Záhřeb a severozápadního Chorvatska je kotlovina. Ve velké kovové nádobě se nejprve peče vepřová kotleta a klobásy. Se zeleninou se potom maso dusí ve vlastní šťávě, víně a koření. Toto jídlo Chorvaté připravují tradičně při posezení venku, podobně jako my pečeme selátko nebo grilujeme. V moderní době se však kotlovina přesunula do restaurací.
- Oblíbené jsou samozřejmě také ryby a plody moře, dát si můžete škampi (neboli mořské ráčky) z oblasti Kvarneru či z Dalmácie, ochutnat můžete ryby na gradele (opečené na roštu) či olihně z Jadranu nebo sardele.
- Zapít to všechno můžete výtečným bílým vínem, například istrijskou malvazijou. Díky lehkému aromatu se malvazija hodí hlavně ke specialitám připraveným z ryb a dalších mořských živočichů. Červený teran se naproti tomu pije k jídlům připravovaným z červeného masa.
zdroj: www.lidovky.cz